Command of Spanish Maritime Force

Vice Admiral Eugenio Díaz del Río

×


Eugenio Diaz Del Rio was born in VIGO (northwest Spain) on October 11, 1961. He joined the Navy on August 18, 1980. In July 1985 he graduated as Second Lieutenant.

While being Second Lieutenant he served in corvette "Cazadora" as Combat Information Center Officer and Naval Gun Fire Support Observer. After that he commanded patrol boat SPS "Toralla".

He was promoted to Lieutenant in July 1988, and in this rank he was assigned both to the Tactical and Training Program Center of the Fleet - being responsible for the "Principe de Asturias" aircraft carrier combat system software - and to the Fleet Training Center (CEVACO) as head of Above Water Warfare (AWW) branch.

He served on board frigate "Santa María", for almost four years, participating in the KUWAIT Liberation War of 1990, as well as in exercises, operations and deployments of NATO'S Standing Naval Forces (STANAVFORLANT and STANAVFORMED). On board this ship he served as Navigator, Communications, C.I.C. Officer, Electronic Warfare Officer and Tactical Action Officer (TAO). As Lieutenant he also commanded fast patrol boat SPS "Laya".

In July 1997 he was promoted to Lieutenant Commander and, in September that year, he took the Naval Staff Course. As Lieutenant Commander he served in 1998 and 1999 as Chief of Staff of the 41st Frigate Squadron (Santa María Class frigates). In 2000, he was Staff Operations Officer (one year turn) of the NATO'S Standing Naval Force in the Mediterranean (STANAVFORMED). When he returned from STANAVFORMED, and after remaining three months in the Operations Branch (N3) of the Spanish Fleet HQ, he took command of corvette "Vencedora" with which he participated in "COHERENT BEHAVIOUR" operation integrated in the EUROMARFOR, as well as in several national and NATO exercises. He ended his command in October 2002 and was then assigned to the Military Cabinet of the Minister of Defense.

He was promoted to Commander on July 1, 2004. Then, he was appointed to the NATO Maritime Component Command (MCC) Staff at Northwood (U.K.), in the N3 Division, where he dealt with all NATO Response Force issues, Operational Planning and Maritime Situational Awareness.

In September 2007, he took command of the Spanish Navy AEGIS-Area Air Defense frigate "Méndez Núñez". During this command he was deployed to the Indian Ocean integrated into the Royal Navy ORION-08 Task Group. He also conducted antipiracy operations off the Somali Coast and took part in several NATO (NRF preparation) and national exercises.

In April 2009 he was posted to the Spanish Navy General Staff as Branch Head for Strategic Plans (in the Plans and Policy Division); while in that position he was promoted to Captain.

After the Navy Evaluation process he was designated the Spanish Navy candidate to Command the SNMG-2 during the Spanish Rotation scheduled June 2013 to June 2014. On May 26 he was temporarily promoted to Rear-Admiral (OF-6) and on June 15 2013 he assumed Command of the SNMG2 until July 2014. During his Command he was deployed six month in the Mediterranean and Black Seas, mainly dedicated to operation “Active Endeavour” and NRF

Certification, and seven months in the Indian Ocean and Persian Gulf where he assumed duties as CTF508 (NATO Anti-Piracy Operation Ocean Shield).

Once he finished his NATO Command he was assigned as Chief of the Cabinet of the Spanish CNO (AJEMA). In September 2015 is promoted to Rear Admiral and posted as Chief of the Plans & Policy Division in the Spanish Navy General Staff.

In July 2016 he was posted as Chief of Staff of the Allied Maritime Command (MARCOM), being promoted to Vice-Admiral in April 2018. In the summer of 2019 he was assigned as Chief of Plans and Policy Division in the Spanish Navy HQ in Madrid.

In May 2020 he assumed Command of Spanish Maritime Forces (COMSPMARFOR).

Eugenio Diaz del Rio is a specialist on Naval Combat Systems Software, Tactical Action Officer and a Naval War College Graduate.

He has been awarded six crosses of Naval Merit; the Military Merit cross, the Air Force Merit cross; the Guardia Civil Merit cross; the Cross of Saint Hermenegildo and two foreign medals: Kuwait Liberation Medal, the Naval Medal of the Republic of Chile and two NATO Medals (Active Endeavour and Africa).

He is married to Amparo Sotelo and they have five children: Amparo, Eugenio, Ignacio, Mónica, and María. He is fond of dinghy sailing and his hobby is flying radio controlled aircra

    
        

Utilizamos cookies propias y de terceros para mejorar nuestros servicios. Si continúa navegando, consideramos que acepta su uso. Aceptar Más información